آموزش plc

plc

PLC مخفف Programable logic controller به معنی برنامه کنترل منطقی می باشد که برنامه نوشته شده توسط کامپیوتر را از کامپیوتر به کنتاکتور ها یا رله ها توسط مدار رابط یا اینتر فیس انتقال میدهد و طبق برنامه ذکر شده دستگاه ها را راه اندازی و کنترل می نمایید. امروزه استفاده از PLC در صنایع و کارخانه ها رو به افزایش است و بایستی برقکاران صنعتی طرز استفاده از آن را بدانند. PLC هایی مورد آموزش مربوط به شرکت زیمنس می باشند.

مقدمه PLC (PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER) کنترل کننده قابل برنامه ریزی منطقی در سال ۱۹۶۸ آمریکایی ها اولین PLC را ساختند و آنرا کنترل قابل برنامه ریزی نام نهادند {PROGRAMABLE CONTROLLER } آلمانی ها در سال ۱۹۷۳ PLC را وارد بازار کردند و اکنون شرکتهای مختلفی در جهان در زمینه ساخت و استفاده از PLC در حال فعالیت هستند.سهم شرکت زیمنس از بازار PLC جهان ۲۶%_ شرکت آمریکایی ALAM BRADLEY 26 % _ OMRON ژاپن ۱۱ ٪ ــ MITSUBISHI 9 ٪ و الباقی مربوط به کمپانی های AEG-BOSCH -GENRAL ELECTRIC و TELEME CANIQUE فرانسه می باشد. شرکتهای ایرانی نظیر کنترونیک – صنعت فردا و فتسو آلمانی که همگی مدلی از زیمنس آلمان می باشند. طراحی مدار فرمان توسط کامپیوتر : هر سیستم نیاز به کنترل دارد.در سیستم های صنعتی ۲ نوع کنترل وجود دارد. -۱سخت افزاری(مدارات فرمان الکتریکی) ۲- سیستم های PLCسیستم های PLC خود به ۲ گروه تقسیم می شوند : ۱- سیستم های کنترلی گسترده DCS -2 کامپیوتر های شخصی IPC پروسه کار یک PLC : ورودی ,پردازش, خروجی ورودی می تواند سنسور ها – کلید های قطع ووصل -عوامل مکانیکی و…باشند. خروجی هم موتورها – رله یا کنتاکتورها – لامپ ها و نمایشگر ها باشند. با اعمال ورودی به یک سیستم PLC که می تواند بصورت کلیدی و یا سنسور باشد عمل پردازش بر روی آن صورت گرفته و نتیجه عمل در یک عمل کننده یا یک شبیه ساز آشکار می شود.به مجموعه این اعمال یک فرایند یا پروسه کاری گفته می شود. موارد کاربرد PLC : کنترل هر گونه ماشین و وسیله برقی -۲ کنترل هر سیستم خط تولید – ۳کنترل فرمان مدار CNC (ماشین های فرز پیشرفته ) تفاوت PLC با کامپیوتر : تمامی اجزا یک کامپیوتر در یک PLC وجود دارد ولی کامپیوتر از لحاظ نوع ورودی و خروجی ها و همچنین عمل ترکیب ورودی ها و خروجی ها با PLC متفاوت می باشد.خروجی PLC می تواند یک رله – تریاک – ترانزیستور – تریستور و غیره باشد که با توجه به حداکثر جریان مجاز خروجی PLC باید انتخاب شود تا آسیبی به سیستم وارد نشود. در PLC ما نتیجه عمل را می بینیم ولی در کامپیوتر فقط اطلاعات را می بینیم. حافظه بکار رفته در PLC : در PLC از حافظه های نیمه هادی و بیشتر از RAM و EEPROM استفاده می شود .یک باتری نیز برای جلوگیری از پاک شدن اطلاعات حافظه RAM در مواقع قطع برق و خاموش کردن دستگاه بکار برده می شود.یک خازن نیز موازی با باتری بک آپ قرار گرفته که به هنگام تعویض باتری می تواند برق سیستم را به مدت ۳۰ ثانیه تامین نمایید.ولتاژ باتری۳.۶ ولت با جریان دهی ۰.۰۹ میلی آمپر می باشد. در مقایسه با روشهای حل سنتی و PLC می توان نتیجه گرفت که روش کار PLC آسانتر و توانایی و قابلیت بیشتری نسبت به روش سنتی می باشد.در PLC می توان به راحتی در برنامه و اجرای آن تغییرات اعمال نمود.همچنین دارای حجم کم و ارزانتری می باشد و نگهداری آن نیز آسانتر است. PLC های زیمنس PLC های شرکت زیمنس را می توان به دو دسته کلی با ورژن های مختلف تقسیم کرد. STEP 5 یا S5 STEP7یا S7 که S5 اولین سری PLC بوده که تحت DOS بوده و بعد تحت WINDOWS آن به بازار آمد PLC های S7 از سری S7-200 و S7-300 و S7 400 می باشند. زبان های برنامه نویسی در هر دو دسته مشترک می باشد وفقط در برخی موارد تفاوت اندکی دارند. زبان های برنامه نویسی در PLC :

LADER یا نردبانی : اگر شکل بلوک دیاگرامی مدار برقی را نود درجه به سمت راست وبالا بچرخانیم و آن را جایگزین علایم نردبانی کنیم در واقع همان مدار را به زبان نردبانی نوشته ایم.این زبان مورد علاقه برقکاران و ساده ترین روش برنامه نویسی است.

CSF برنامه نویسی به روش کنترل سیستم که در واقع پیاده سازی مدار برقی به صورت گیت های لاجیک می باشد.این زبان مورد علاقه و کاربرد الکترونیک کاران می باشد در برنامه نویسی به زبان CSF باید گیت AND را مقدم تر بر گیت OR برشمرد.در PLC های S7-200 برنامه CSF را با FBD نشان می دهند.

STL این برنامه که در واقع برنامه نویسی متنی می باشد و نوشتن برنامه بصورت خط به خط با توجه به روابط جبر بول می باشد.این زبان محبوب برنامه نویسان کامپیوتری می باشد. AN I0.0 A( O I 0.0 O Q 0.0 ) = Q 0.0 BE در متن STL بالا اگر توجه کنید ابتدا عبارت AND آمده سپس عمل OR کردن آمده است.اگر توجه کرده باشید مدار بالا یک مدار برقی دایم کار یک محل می باشد.I 0.0 و I 0.1 ورودی ها و به ترتیب کلید STOP و START می باشد و Q 0.0 خروجی یا همان K که مشخصه کنتاکتور می باشد. ترجمه عبارت بالا

ANDNOT کن ورودی I0.0 یا STOP و AND کن آنرا با OR I0.1 و OR Q0.0 که در واقع یک گیت OR هستند و نتیجه برابر با Q0.0 که همان کناکتور است و Q0.0 که با I0.1 OR شده تیغه نگهدارنده کنتاکتور (۱۳-۱۴) می باشد. یعنی زمانی که I0.0 مقدارش ۰ و I0.1 برابر یک گردد خروجی گیت AND یک شده و Q0.0 یک شده که همان جذب کنتاکتور است و چون Q0.0 با I0.1 موازی یا OR شده است خروجی همواره یک است تا زمانی که I0.0 یک شود و چون این ورودی ANDNOT است خروجی گیت AND صفر شده و خروجی نیز صفر می شود. BE نماینگر پایان برنامه نوشته شده می باشد(BLOCK END ) زبان STL در بین زبان های PLC دارای اهمیت خاصی می باشد چون زبان اصلی و داخلی برنامه های PLC به زبان STL می باشد. اصطلاحات PLC : BAUD RATE : تعداد بیت در ثانیه که بمنظور ارسال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود.بعبارت دیگر سرعت ارسال اطلاعات را گویند. این سرعت بسته به نوع ماشین ۱۲۰۰ یا ۲۴۰۰ یا ۴۸۰۰ یا ۹۶۰۰ می باشد. CYCLE PROCESSING: پردازش تناوبی یعنی در هنگام اجرای برنامه از خط اول اجرا کرده و وقتی به BE رسید دوباره به خط اول باز می گردد. SCAN TIME MONITORING : به مدت زمان مرور و اجرای برنامه گفته می شود و هر چه کمتر باشد سرعت و کیفیت PLC بهتر خواهد شد. FLAG : پرچم یا نماد ها که نشانه هایی به معنی انجام یا انجام نشدن کار می باشد. PII و: PIO در یک سیستم PLC اطلاعات ورودی بصورت دیجیتال یا آنالوگ وارد شده توسط PLC این اطلاعات به صورت خط به خط خوانده شده و تصویری از آن در رجیستر ذخیره می شود. در طول اجرای سیکل تغییرات توسط سیستم پذیرفته نمی شود بطوری که اطلاعات ورودی یک خط بطور مثال یک همواره یک باقی می ماند که این عمل برای گریز از سیگنال های گذرا یا نویز می باشد که بر این منظور این اطلاعات وارد رجیستر PII (PROCESS IMAGE INPUT ) شده و در هر بار مرور اطلاعات موجود در PII باز خوانی شده و از برگشت اطلاعات جلوگیری می شود.در یک سیستم PLC عملی مشابه PII در مورد خروجی و تحت عنوان PIO یا پردازش تصویر خروجی صورت می گیرد.سیستم PLC این سیگنال این سیگنال ذخیره شده بصورت بیت در PII را به همراه ذخیره برنامه به صورت دستوری در PIO را پس از پردازش به صورت آنالوگ یا دیجیتال در خروجی ظاهر می کند. اوپتی کوپلر :برای عایق کاری ورودی از خروجی و از CPU از اوپتی کوپلر ها استفاده می شود.که دارای مزایایی زیر هستند : – ۱سیستم زمین یا ارت بین خروجی و ورودی مشترک نمی باشد. -۲بدلیل زمین مجزا نویز یکطرف بر قسمت دیگر تاثیر ندارد. -۳جریان برگشتی حاصل از سلف ها بر روی سیستم تاثیر نمی گذارد. ظرفیت PLC : تعداد ورودی ها و خروجی ها ظرفیت یک PLC را تعیین می کند. هرچه تعداد واحد ها بیشتر باشد سرعت و قدرت و همچنین دقت آن PLC بالاتر خواهد رفت. به مدت زمانی که طول می کشد تا PLC نسبت به یک تغییر عکس العمل نشان دهد زمان عکس العمل PLC گویند. وعوامل موثر بر آن عبارتند از : ۱- تاخیر زمان ورودی -۲ زمان اجرای برنامه ۳- تاخیر زمان خروجی ها زمان عکس العمل بطور متوسط ۳ میلی ثانیه بر هر ۱کیلو بایت می باشد. شرایط و مشخصاتی که در ورودی و خروجی یک PLC باید در نظر گرفت. ورودی:

-۱ولتاژ نامی شبکه ای که می خواهیم در ورودی استفاده گردد

-۲امپدانس ورودی

۳- جریان ورودی

۴- تاخیر در کلیدزنی ورودی خروجی: -۱حداکثر جریانی که می توان به خروجی داد. -۲جریانی که از COM مشترک می گذرد. -۳ حداکثر باری که می توان به یکی از خروجی ها داد. -۴حداکثر زمان کلید زنی خروجی

۵-سرعت قطع و وصل خروجی یا فرکانس قطع و وصل خروجی

۶- تعداد قطع و وصل خروجی

۷- عمر مکانیکی المان های خروجی

مهمترین مشخصه هایی که در انتخاب PLC باید در نظر گرفت: -۱ تعداد ورودی

۲- تعداد خروجی

۳- تعداد

FLAG -۴ تعداد شمارنده ها و تایمر ها

۵- نوع تایمر و

FLAG -۶ اندازه حافظه

۷- سرعت اجرای برنامه

۸- نوع برنامه کاری

آموزش STEP _5 PLC های SETP-5 موسوم به S5 از اولین سری PLC شرکت زیمنس آلمان می باشد که در ابتدا برنامه آن تحت نسخه DOS بود که با آمدن سیستم عامل WINDOWS نسخه تحت ویندوز آن که بسیار جذاب تر بود ومشکلات نسخه تحت DOS را نداشت و مورد استقبال قرار گرفت .این PLC امروزه با آمدن PLC های سری S7 دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد ولی آموزش اون رو برای شروع کار و داشتن شبیه ساز که بدون نیاز به داشتن دستگاه PLC می توان برنامه را بررسی و ویرایش کرد وعملکرد آن را دید. این برنامه یک برنامه بسیار ساده است که به راحتی می تواند با کاربر ارتباط برقرار نمایید و نیاز به مهارت و تبحر خاصی ندارد و فقط کمی اطلاعات در زمینه کامپیوتر و داشتن اطلاعات در زمینه برق و دیجیتال آن هم در حد نرمال کافی می باشد. در واقع ورودی ها را با کلید ها تعریف می کتتد. مانند کیبرد کامپیوتر یا کلید روشن و خاموش کردن لامپ و استپ و استارت ها در برق صنعتی که با فشردن یک کلید در واقع آن را یک یاصفر کرده ایم . و خروجی هم می تواند لامپ یا موتور یا نمایشگر و… باشد. در PLC که بیشتر در صنعت کاربرد دارد پس بیشتر با کلید های فشاری موسوم به استپ و استارت سر کار داریم . کلید استپ که از نام آن بر می آید به معنی نگهدارنده یا قطع کننده و کلید استارت هم بمعنی شروع کننده و آغازگر می باشد .همین کلید ها در PLC هم کاربرد دارند در واقع ورودی های سیستم PLC می باشند که با اعمال به ورودی PLC برنامه نوشته شده با پردازش داده ورودی خروجی را به ما تحویل می دهد .خروجی هم که گفته شد می تواند هر نوع مصرف کننده ای باشد و در صنعت به علت ولتا ژ بالا و استفاده از کنتاکتورها در PLC هم از کنتاکتور ها برای خروجی استفاده می شود . در برق صنعتی کلیدها را با S و در PLC ورودی ها را با I نشان می دهند.و خروجی صنعتی که با K نشان داده می شود برابر با Q در PLC می باشد. اگر توجه کرده باشید در PLC در ورودی و خروجی X.X نوشته شده است که آدرس مربوط به آن ورودی یا خروجی می باشد .X سمت راست مربوط به بیت آن بلوک که به عنوان ورودی یا خروجی انتخاب می شود و X سمت چپ هم مربوط به بایت آن بلوک می باشد مانند: I 1.2 یعنی ورودیی بیت دوم از بایت اول و Q 0.1 به معنی خروجی از بیت اول و بایت ۰ . باید توجه نمود که این آدرس ها را می توان دلخواه نوشت ولی باید به نکته توجه نمود که آن PLC چند بلوک برای ورودی یا خروجی دارد و از همه مهمتر اگر به ترتیب باشد برای ویرایش های بعدی و تحلیل راحتر می باشد.و دیگر اینکه اگر چند ورودی مختلف داریم نیازی نیست که بلوکهای دیگر را آدرس دهی کنیم بلکه کافی است از همان بیت های همان بلوک چه به عنوان ورودی یا خروجی استفاده نماییم مثلا برای آدرس دهی کلید های S1-S2-S3-S4 آدرس آنها را بدین شکل بیان می کنیم I0.0 برای S1 – I0.1 برای S2 – I0.2 برای S3 و I0.3 برای S4 نه اینکه بنویسیم I0.0 -I1.0-I2.0-I3.0 و در مورد خروجی هم همین موضوع صدق می کند. در شکل بالا نماد های PLC برای کلید ها و کنتاکتور ها رسم شده است .که با ترکیب این تیغه یا کلید ها به گیت ها یا توابعی می رسیم که در زیر نمونه ای از آنها آمده است. دو کلید سری برابر با گیت AND یا (و) می باشد و دو کلید سری هم برابر گیت OR بمعنی (یا ) می باشد که با ترکیب این دو گیت می توان به گیت های دیگر دست یافت.در واقع این دو گیت پایه دیجیتال برای گیت های دیگر می باشند.AND یا و بدین معنی است که باید ورودی (A و B ) هر دو وجود داشته باشند یا برابر یک باشند تا خروجی یا F برابر یک باشد پس خروجی وابسته به هر دو ورودی می باشد. ORیا (یا) هم این معنی را می دهد که اگر (A و B ) هر کدام اگر یک باشند خروجی یک می گردد در واقع خروجی وابسته به یک ورودی می باشد. اگر بخواهیم مدار برقی کنترل از یک محل لحظه ای را بصورت گیتی بیان کنیم بصورت زیر می باشد. S1 یا استپ S2 یا استارت و K1 یا کنتاکتور که S1 و S2 در ورودی گیت AND قرار گرفته و خروجی گیت هم کنتاکتور K1 می باشد.زمانی خروجی یک می شود یا کنتاکتور جذب می شود که استپ ۰ و استارت یک گردد. برای کلید استپ یا هر کلیدی که در حالت معمول یک یا بسته باشند در دیجیتال NOT قرار می دهند و بدین معنی است که اگر به ورودی NOT یک بدیم خروجی صفر و اگر صفر دهیم خروجی ما یک می شود.در مدار بالا اگر S1 را فشار دهیم در واقع مدار را باز یا مثل این است که گیت نه را ست کرده که به ما صفر می دهد.

این نکته قابل توجه است که در PLC هیچوقت در خروجی NOT قرار نمی گیرد .یعنی اینکه بخواهیم گیت NAND یا AND که NOT شده است را پیاده سازی کنیم باید ورودی ها را NOT قرار دهیم.

برنامه STEP-5 حال با دانستن و شناختی از کلید ها به سراغ برنامه می رویم. بعد از اجرای برنامه صفحه ای مطابق شکل زیر بر رو مانیتور بنمایش در می آید.

بخش نوار منو در TOOLBAR که مثل ویندوز و هر برنامه دیگر می باشد .در نوار ابزار پایینی ابزار های لازم برای اجرا – ویرایش و نمایش برنامه نوشته شده وجود دارد. شماره یک مثل UNDO عمل می کند. شماره دو برای ویرایش برنامه های در حال اجرا می باشد. شماره ۳ برای دیدن برنامه در حال اجرا بصورت های LAD-CSF یا STL می باشد. شماره ۴ برای اجرای برنامه نوشته شده می باشد. برای شروع کار از نوار منو بر روی گزینه BLOCK کلیک کرده و NEW BLOCK را انتخاب و PB1 را تایپ کرده و اینتر را می زنیم که بلافاصله به محیط برنامه نویسی وارد می شویم که ممکن است در یکی از محیط های LAD-CSF یا STL باشیم که برای شروع چون می خواهیم با LADER کار کنیم از نوار منو بر روی Presentation کلیک کرده و Lader Digram(LAD) را انتخاب می کنیم که مانند صفحه زیر است. بر روی خط سمت چپ یک کلیک کرده که بصورت به علاوه ابی در می اید که شروع خط برنامه می باشد.در بخش نوار ابزار پایینی که با شماره ۲ مشخص شده است از سمت چپ شروع به توضیح می کنیم. +و- برای رفتن به سگمنت قبل یا بعد : برخی از برنامه ها بیش از یک سگمنت دارند . فلش های چهر جهته : برای رسم خطوط یا پاک نمودن خطوط زاید فلش به بجلو یا به عقب : برای گذاشتن تیغه ها همراه با حرکت ضربدر: برای پاک نمودن تیغه ها و سایر تیغه بسته یا باز : این تیغه در حالت معمول غیر فعال است. تیغه باز:برای گذاشتن تیغه ها که پس از آدرس دهی تیغه باز یا بسته که غیر فعال بود فعال می شود که به ما این امکان را می دهد که می توانیم این تیغه را بسته انتخاب کنیم. تیغه رو پایین: برای موازی کردن یک تیغه با تیغه ای که گذاشته ایم. بوبین: که نمایانگر خروجی ما می باشد. S-R یا R-S : فلیپ فلاپ که با تقدم ریست بر ست یا ست بر ریست ساعت: تایمر ها اگر خواسته باشیم به زبان CSF برنامه را بنویسیم قبل از رسم هر گونه تیغه از نوار منوی بالا و از Persentation می توانیم CSF را انتخاب نماییم. مثل صفحهLAD + و- برای رفتن به سگمنت بعد یا قبل می باشد. منوی شماره یک برابر با: فلش رو پایین : برای افزودن ورودی به گیت ها ضربدر : برای پاک نمودن تیغه های اضافی یا حذف یک گیت بطور کامل ۰— : برای قرار دادن NOT در ورودی گیت ها & : گیت AND >1 : گیت OR S-R یا R-S : فلیپ فلاپ ساعت : تایمرها برنامه نویسی به زبان LADER : پس ازانتخاب برنامه به زبان نردبانی یا لدر و کلیک بر خط سمت چپ می خواهیم مدار دایم کار کنترل از یک محل با یک کنتاکتور را پیاده سازی نماییم. – ۱بر روی تیغه باز کلیک کرده که یک تیغه با چند ؟؟؟؟؟ در بالای آن ظاهر می شود.این تیغه را استپ در نظر می گیریم و بر روی علامت سوال ها کلیک و ادرس I 0.0 را می نویسیم .بر انتهای تیغه در سمت راست کلیک تا به علاوه در سمت راست قرار گیرد.دوباره یک تیغه دیگر را انتخاب و آدرس آن را I 0.1 می گذاریم . بین دو تیغه کلیک کرده تا به علاوه بین این دو تیغه قرار گیرد .حال بر تیغه رو پایین کلیک نمایید که با این کار یک تیغه موازی با I 0.1 قرار می گیرد و آدرس آن را Q 0.0 می گذاریم که این تیغه همان تیغه نگهدارنده کنتاکتور می باشد. دوباره بر سمت راست این تیغه کلیک تا بعلاوه در سمت راست قرار گیرد .در انتها بر روی بوبین کلیک کرده و آدرس Q 0.0 را به آن می دهیم .حال بر روی آدرس I 0.0 کلیک تا های لایت گردد. اگر توجه کنید می بینید تیغه باز یا بسته فعال شده است بر روی آن کلیک کنید .می بینید که تیغه شما بشکل تیغه بسته در می آید. حال از نوار منو بر روی BLOCK کلیک کرده و گزینه SAVE را انتخاب و با توجه به مسیر یک نام مناسب بر روی آن که حداکثر تا ۸ بیت باشد می گذاریم .که بعد از چند لحظه یک پیام ERROR با یک شماره می آید که آن را OK کرده و بر روی پنجره بعد بر روی NO کلیک نمایید. حال نام برنامه که PB1 گذاشته بودیم با تعداد بیت مصرفی و تاریخ ثبت آن می آید. دوباره بر روی BLOCK کلیک وبرNEW BLOCK کلیک و نام آن را OB1 می گذاریم و حتما باید توجه نمایید که نام آن باید OB1 باشد در غیر اینصورت برنامه ما با مشکل روبرو می شود. اگر بعد از OK کردن مستقیما وارد محیط STL شدیم که هیچ اگر نشدیم از منوی Persentation زبان STL را انتخاب می کنیم .و در جلوی ; دستورات زیر را می نویسیم . توجه کنید OB1 جلوی ; و خط های بعدی در زیر آن نوشته شود. ; OB1 JUPB1 BE BE BE آخر نیازی نیست چون خودش نوشته است. دوباره برنامه را ذخیره که بعد از این کار برنامه OB1 به برنامه PB1 اضافه می گردد. برنامه ما تکمیل شده و زمان اجرا آن آمده است. در بلوک اول بر روی I و آدرس ۰ و در بلوک دوم برروی Qکیلک و آدرس ۰ را بروی آن قرار می دهیم که همان آدرس هایی بود که در زمان برنامه نویسی قرار داده بودیم. حال بر روی RUN کلیک که با این کار CYCLE در بخش بالا شروع به شمارش می کند که شروع کار برنامه را نشان می دهد.اگر در بخش I بر روی شماره ۱ کلیک نماییم Q 0 تیک دار می شود .اگر در بخش I دوباره بر روی ۱ کلیک و تیک آن را بر داریم می بینیم که هنوز Q0 تیک دار است. اگر بخواهیم برنامه در حال اجرا را به زبان های مختلف ببینیم کافی است از نوار ابزار بر روی آن کلیدی که شکل علامت سوال قرمز دارد(شماره ۳) کلیک و در بخش BLOCK بنویسم PB1 و اینتر را بزنیم که با اینکار برنامه را یا بزبان LAD یا CSF یا STL می بینیم که می توانیم از نوار منو و از بخش Persentation زبان های دیگر را انتخاب نماییم و برای بزرگ نمایی کافی است که دو کلید ctrl و G را با هم چند لحظه فشار دهیم که با اینکار مدار ما بزرگ می شود و برای کوچک کردن هم همزمان دو کلید CTRL و S را فشار دهیم. برنامه در حال اجرا برنگ قرمز در می آید . اگر بر روی I 0.0 کلیک و از نوار ابزاربر روی S که همان ست می باشد کلیک کنیم مدار قطع می شود و اگر دوباره بر روی R ریست کلیک نماییم. دیگر مدار بطور کامل وصل نمی شود و باید بر روی I0.1 کیلک و آن را ست نماییم.که مدار دوباره به طور کامل وصل می شود و اگر I0.1 را ریست کنیم مدار باز هم خروجی دارد. اگر بر روی V یا VALUE کلیک نماییم و مقدار ۰ یا یک را بدهیم در واقع کلید ها را ست یا ریست نموده ایم. برای نوشتن برنامه جدید ابتدا برنامه از اجرا در آورده و بر روی فلش سبز چند بار کلیک تا به منوی FILE رسیده که از آنجا بر روی NEW کلیک کرده تا صفحه جدیدی باز شود. اگر بخواهیم تغییراتی در برنامه در حال اجرا بدهیم کافی است از نوار ابزار کنار علامت سوال قرمز بر کلیدی که نمایی از چند آی سی بر روی آن دارد(شماره ۲) کلیک کرده کر برنامه از حالت اجرا در آمده و ما می توانیم تغییرات را در آن بدهیم و در آخر برنامه را ذخیره و به محیط اجرا بر گردیم.در زیر برنامه به ۳ زبان به نمایش آمده است. این برنامه را با فلیپ فلاپ هم می توان نوشت که LADER آن به ترتیب زیر است.در این مدار اگر I0.0 را که دیگر اینجا استپ نیست بلکه مثل I0.1 استارت می باشد . با یک لحظه ست کردن I0.0 مدار وصل می شود و برای از کار انداختن کافی است I0.1 را یک لحظه ست و بعد ریست کنیم .

فلیپ فلاپ فلیپ فلاپ ها یا فلاگ ها حافظه های میانی در plc می باشند که می توانند خود بعنوان کنترل در خروجی یا اینکه خروجی آنها بعنوان ورودی یک گیت یا فلاگ دیگر باشد. استفاده از فلاگ ها برای بهبود بخشیدن سرعت اجرای برنامه های plc بوده و وقفه های برنامه را کاهش می دهند. مشخصه فلاگ ها در plc های S5 با F و در plc های سری S7 با حرف M می باشد.که F نماینده حرف اول فلیپ فلاپ و M هم مشخصه مموری یا حافظه می باشد. فلیپ فلاپ ها های مورد استفاده در پی ال سی را می توان از نوع RS بر شمرد با همان تعاریفی که در در دیجیتال دارند یعنی با دادن یک منطقی به ورودی S ست شده و با قطع ورودی خروجی همچنان یک باقی می ماند و با دادن یک منطقی به ورودی R یا ریست خروجی تغییر حالت داده و صفر می گردد. در واقع به راحتی می توان همان مدار دایم کار که با کنتاکتور و با استفاده از تیغه های کمکی برای دایم کار کردن آن استفاده می کردیم با استفاده از فلاگ ها آن را طراحی نماییم.

فلاگ ها یا حافظه ها: مشخصه فلاگ ها در پی ال سی S5 با FX.X و در S7200 یا S7-300 با MX.X نشان داده می شود .فلاگ ها در دونوع در پی ال سی موجود می باشند. -۱تقدم ریست بر ست :در فلاگ هی که هر دو ورودی یک باشد اگر می خواهیم خروجی نسبت به حالت قبل تغییر حالت دهد از فلیپ فلاپ نوع ریست بر ست استفاده می کنیم. ست به معنی گذاشتن و ریست به معنی برداشتن است. مشخصه فلاگ ریست بر ست در شکل بالا رودر روی ورودی ریستR با خروجی Q می باشد. -۲تقدم ست بر ریست :زمانی که ورودی یک باشد و می خواهیم خروجی نسبت به حالت قبل تغییر حالت ندهد از فلیپ فلاپ نوع ست بر ریست استفاده می کنیم در واقع با یک شدن هر دو ورودی فلیپ فلاپ به کار خود ادامه می دهد. مشخصه فلاگ ست بر ریست رو در رویی ورودی ستS با خروجی می باشد. تایمرها: تایمر ها یا زمان بند ها از پر کاربردترین ادوات در برق صنعتی و همچنین پی ال سی می باشند. انواع تایمر: : SD در بخش منوی S5 با SR نشان داده می شود .تایمری با تاخیر در وصل می باشد.یعنی با اعمال یک به ورودی بعد از مدت زمانی که ما برایش تعیین می کنیم خروجی اش یک می شود.ورودی زمانی که یک می شود تا پایان تایم گیری یک باشدو بعد از تمام شدن زمان تایم اگر ورودی ست را صفر کنیم خروجی صفر می شود. : SF تایمر تاخیر در قطع یعنی با اعمال یک به ورودی آن خروجی یک و پس از سپری شدن زمان تایم خروجی صفر می شود.ورودی بعداز شروع تایم گیری باید صفر گردد. : SP تایمر پالسی که با اعمال یک به صورت لحظه ای به ورودی آن خروجی یک می شود.باید توجه داشت عرض پالسش ورودی باید از زمان تاخیر بیشتر باشدیعنی ورودی باید بعد از اعمال یک باشد.

تایمر پالسی توسعه یافته SE: اعمال یک به صورت لحظه ای خروجی آن یک و به تایم رفته و با قطع ورودی تایم گیری ادامه داشته تا تایم تعیین شده تمام و خروجی صفر گردد.

SS تایمر ذخیره صفر : این تایمر که از نوع تاخیر در وصل می باشد با یک لحظه یک شدن ورودی شروع به تایم گیری و پس از سپری شدن زمان تایم خروجی یک می شود و همچنان یک می ماند تا ورودی ریست را یک کنیم.

طریقه برنامه نویسی و تایم دادن: مشخصه تایمرها TX که T یعنی تایمر و X هم شماره تایمر می باشد. T! مربوط به ورودی که باید برای شروع به کار بسته به نوع تایمر ست گردد. R ورودی ریست که با اعمال یک در هر زمان خروجی تایمر صفر شده و تایمر از تایم گیری باز می ماند. Q خروجی تایمر که می توان به بوبین یا به ورودی تایمر یا فلاگ با هر گیتی داد. TV این ورودی برای زمانگیری تایمر می باشد. دستور وردی با فرمت KT nnn.m داده می شود.nnn به صورت BCD از ۰ تا ۹ و m از ۰ تا ۲ می باشد.اگر

m=0 nnn*10^ -2 =0/01 m=1 nnn*10^ -1=0/1 m=2 nnn*10=1 * ضربدر ^ توان یعنی برای دادن زمان ۱۰ ثانیه می توان بصورت زیر عمل نمود. KT100.1 یا KT 10.2 شمارنده ها COUNTER : شمارنده نیز از دستور های پر کاربرد دیگر در پی ال سی می باشند . مثلا می خواهید در یک خط تولید بعد از تولید ۱۰۰۰ قطعه آلارمی یا یک کار مشخصی که مد نظر شماست صورت گیرد.این کار رو شمارنده ها برای شما انجام می دهند. شمارنده ها در دو نوع پایین شمار و بالا شمار وجود دارند. شمارنده بالا شمار در S5 کاربرد ندارد ولی پایین شمار رو با اعمال تغییراتی می توان به بالا شمار تبدیل نمود. مشخصه شمارنده ها با CX که C کانتر و X شماره کانتر می باشد. CD یا ورودی پایین شمار که با اعمال ضربان یا قطع و وصل های مکرر که از سنسور ها می رسد به آن اعمال و کانتر بصورت نزولی شروع به شمارش تا به صفر برسد. CU یا ورودی بالا شمار S یا ورودی ست که حتما برای اینکه شمارنده شمارش را شروع کند باید یک شود. R ورودی ریست که برای توقف شمارنده بکار برده می شود. Q خروجی کانتر که در پایین شمار با رسیدن به صفر خروجی صفر می شود. CV فرمت دستور بصورت KCXXX می باشد که XXX مقدار شمارش را تعیین می کند. مقایسه کننده ها COMPRATOR : این مقایسه کننده ها هم اعمال منطقی نظیر کوچکتر یا بزرگتر یا مساوی را سنجیده و در خروجی ظاهر می کنند. در شکل بالا یک نوع مقایسه کننده = آورده شده که هرگاه ورودی Z1 که با IB 1 نشان داده شده است که ورودی متغییر ما می باشد برابر با Z2 که ورودی ثابت و از پیش تعیین شده و با فرمت KFXX که XX مقداری است که می

خواهیم با ورودی متغییر سنجیده شود در مثال بالا مقدار تابت سنجش ۲ است یعنی اگر IB 1 ارزشش ۲ شود خروجی. IB 1 می شود می توان از خروجی تایمر ها یا کانتر ها نتیجه گرفت که هر وقت مثلا زمان جاری کانتر به ۲ رسید خروجی ما یک می شود. لازم به ذکر است تا زمانی خروجی یک است که مقدار تساوی بر قرارمی باشد.

آموزش PLC STEP7 سری ۳۰۰

برنامه Simatic Step7 سری ۳۰۰ از قویترین برنامه های پی ال سی می باشد که می تواند سری ۲۰۰ و ۴۰۰ را نیز پشتیبانی نمایید و به جرات می توان گفت بهترین و عالیترین برنامه برنامه نویسی و شبیه سازی Plc می باشد و تعریف بیتها و سایر قطعات مانند Plc Step5 می باشد و کسانی که با سری ۵ کار کرده اند به راحتی از عهده آن بر می آیند . برنامه شبیه ساز مانند یک پی ال سی بوده و فرقی با آن ندارد و همان پیغامها و نمایشگرهای دستگاه Plc را همراه دارد. مشخصات Plc-step 7 300

Ps – ماژول تغذیه Cpu – واحد کنترل مرکزی Im – ماژول واسطه برای بسط Plc Sm – سیگنال ماژول که شامل ورودی و خروجی و همچنین آنالوگ و دیجیتال است. Fm- ماژول های تابعی Cp – اتصالات Ppi – پروفیباس

مشخصات ماژول ها : Sm ورودی دیجیتال ۲۴ ولتdc – 120 تا ۲۴۰ ولت Ac خروجی دیجیتال ۲۴ ولت Dc رله ای ورودی آنالوگ : ولتاژ – جریان – مقاومت – ترموکوپل خروجی آنالوگ : ولتاژ – جریان

Im Im360/361 و Im365 : پیکربندیرا در چند سطع ممکن می سازد و باعث ایجاد حلقه در باس شبکه از یک سطع به سطح دیگر می شود. dm ماژول کاذب Dm370 : محل یک ماژول را که پارامترهای آن هنوز تعیین نشده است را رزرو می کند. fm ماژول های تابعی که عملیات ویژه را انجام می دهند . شمارش – مکان یابی – کنترل حلقه بسته cp پردازنده های ارتباطی : این پردازنده ها تسهیلات شبکه سازی زیر را فراهم می کنند . ارتباط نقطه به نقطه – پروفیباس : Run-p اجرا با پذیرش تغییرات : Run اجرای فقط خواندنی : Stop عدم اجرا : M Res ریست حافظه دریچه ها : Batterie باتری بک آپ Mp1 : Multi Point Interface رابط ورودی چند نقطه ای : Dp رابط پروفیباس جهت ارتباط ماژول های ورودی و خروجی گسترش یافته با Cpu

: Memory Card کارت حافظه جهت ذخیره برنامه Plc

بعد از نصب برنامه Simatic Step7 که حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد . دو آیکون بر صفحه دسکتاپ شما نقش می بندد. که یکی بنام Simatic Manager و دیگری Automation License Manager نام دارد . برنامه اصلی همان simatic manager می باشد که با باز کردن آن صفحه زیر بنمایش در می آید. از نوار ابزار گزینه New را زده و در پنجره جدید یک نام برای پروژه خودتان بدهید مثلا Prj1 که بعد از تایید آن پنجره جدیدی نظیر شکل زیر به نمایش درمی آید. حال در سمت راست و قسمت Mp1 در بخش خالی پنجره راست کلیک نمایید و گزینه Insert New Object و از بخش منوی آبشاری Simatic 300 Station را انتخاب نمایید . نام برنامه شما Simatic 300 و در بخش راست آیکون Hardware بنمایش درمی آید. حال بر روی Hardware دابل کلیک کرده و در پنجره جدیدی که باز می شود باید با توجه به دستگاه پی ال سی که دارید شروع به پیکربندی(Configuration) اطلاعات سخت افزاری برای نرم افزار خودتون نمایید تا برنامه سخت افزار پی ال سی شما رو شناسایی نمایید و بتواند آن را راه اندازی نمایید . این نکته قابل توجه است که تمام اطلاعات ذکر شده در دستگاه پی ال سی در بخش پیکربندی برنامه موجود است و شما باید شماره هر قطعه سخت افزار رو پیدا و شروع به پیکربندی نمایید.

Configuration برای پیکربندی به ترتیب زیر عمل نمایید. -۱از سمت راست و بخش profile standard گزینه Simatic 300 (فعلا) باز نمایید. -۲ از گزینه آبشاری باز شده Rack300 یا ریل ۳۰۰ رو بازکرده و Rail را انتخاب نمایید. که با اینکارپنجره مربوط به ریل که وسایل پی ال سی بر روی آن باید چیده شود به نمایش درمی آید .

-۳ در پنجره ریل بر روی شماره ۱ کلیک کرده تا های لایت گردد. سپس دوباره از گزینه آبشاری PS 300 که همان منبع تغذیه پی ال سی است را بازکرده و با توجه به منبع تغذیه مورد نیاز پی ال سی منبع مورد نیاز را انتخاب نمایید که با اینکار در پنجره ریل منبع تغذیه شما در بخش شماره ۱ بنمایش درمی آید.

۴ - ابتدا از بخش ریل شماره ۲ را انتخاب کرده و از گزینه آبشاری سمت راست Cpu 300 را بازنموده و با توجه به Cpu پی ال سی مورد نیاز Cpu را انتخاب نمایید . برای اینکه برنامه ای که قصد دارم برای شما اجرا نماییم هماهنگی داشته باشد مثل بنده و با توجه به تصاویر پیکربندی نمایید.

- ۵از بخش ریل شماره ۳ را خالی گذاشته چون این ماژول مربوط به ماژول واسطه برای بسط دادن Plc می باشد (IM) . پس شماره ۴ از بخش ریل را انتخاب کرده و از گزینه آبشاری SM 300 را باز کرده و بسته به تعداد ماژولهای ورودی و خروجی و اینکه آنالوگ یا دیجیتال می باشند پورتهای ورودی و خروجی را برای برنامه معرفی نمایید. بعد انجام مراحل بالا از منوی ابزار بالا save and compile را انتخاب نموده و از برنامه خارج شوید. حال به صفحه اصلی برگشته و Cpu313c را مشاهده می کنید. حال با بازکردن Cpu313c بایستی S7 Program1 را انتخاب نمایید و با باز شدن زیر مجموعه ها Blocks و سپس Ob1 را انتخاب نمایید. از صفحه بازشده که شامل منوهای ابزاری مانند بیتهای لاجیک و غیره و منوهای سیستمی نظیر کپی و بارگذاری و غیره است . ولی صفحه اصلی همان صفحه Network می باشد که شما باید برنامه مربوطه را با توجه به یکی از زبانهای برنامه نویسی در آن بنویسید . حال یک برنامه ساده که کنترل از یک نقطه دایم کار را برای تست برنامه با هم می نویسیم . ابتدا از منوی سیستمی View گزینه Lad را انتخاب نمایید و سپس در بخش network و comment بر روی محل چیدمان بیتها یک کلیک کرده تا به رنگ سبز در بیاید . از بخش Overviwe سمت چپ Bit logic را بازکرده و تیغه معمول بسته را انتخاب نمایید . بعد تیغه معمول باز و در وسط این دو تیغه در ادامه از منوی ابزار بالا فلش رو به پایین سمت راست را زده و دوباره از بخش Bit Logic یک تیغه باز را انتخاب و دوباره از منوی ابزار بالا فلش رو به بالا را زده و در انتها یک بوبین به آن اضافه نمایید . حال شروع به آدرس دهی تیغه ها و بوبین نمایید. و برنامه را ذخیره کنید. حال به صفحه اصلی برنامه برگشته و برنامه شبیه ساز را از منوی ابزار بالا انتخاب نمایید.و در پنجره شبیه ساز بازشده که شامل یک پنجره کوچک در داخل که شبیه نمایشگر پی ال سی است به نمایش در می آید که فاقد نمایشگرهای ورودی و خروجی است .که شما بایستی از منوی ابزار مربوط به برنامه نمایشگرهای ورودی و خروجی را به آن اضافه کنید. دوباره به پنجره برنامه نویسی (Ob1) برگشته و آن را به اندازه ای در بیاورید که کنار پنجره شبیه ساز باشد. در پنجره برنامه نویسی از منوی ابزار بالا گزینه Download را انتخاب کرده و بعد از دانلود برنامه به برنامه شبیه ساز گزینه مانیتور را از منوی ابزار بالا که به شکل عینک است را زده که برنامه را به شکل آنلاین درآمده و با نمایش اطلاعات پی ال سی شامل cpu و شماره و نام برنامه را به نمایش در می آید. و بخش برنامه نوشته شده در بخش network به رنگ سبز در آمده و برنامه آماده شروع است. در پنجره سمت چپ و از بخش شبیه ساز گزینه RUN-P یا اجرا را تیک دار کرده که با اینکار گزینه RUN بخش برنامه نویسی نیز فعال می شود و شروع به حرکت می کند. اگر در بخش شبیه ساز و قسمت ماژول ورودی شماره ۱ را یک لحظه تیک دار کنید مشاهده می کنید که در بخش ماژول خروجی – خروجی ۰ تیک دار می شود و اگر در بخش ورودی یک لحظه وروی ۰ را انتخاب کنید خروجی نیز قطع می شود که اثر آن را در بخش برنامه نویسی نیز مشاهده می کنید. با انتخاب گزینه STOP برنامه متوقف گشته و می توانید از برنامه خارج شوید.

درباره‌ افشار گروپ

**فروش آغاز یک تعهد است نه یک معامله** ----------------------------------------------------------------------------------------------------- شرکت فنی و مهندسی افشار با بیش از چند دهه تجربه به همت گروهی از متخصصین و با مدیریت آقای مهندس عیسی افشار در سال 1384 تأسیس گردید و با بکارگیری آخرین تکنولوژی روز دنیا و درپی پشتکار، روحیه علمی تک تک مهندسین مجموعه به پیشرفت و موفقیت سریع و روز افزون دست یافت و هم اکنون جایگاه اثربخشی در جامعه اتوماسیون صنعتی دارا می باشد.